Skip to main content

Kurt Cobain Sisukord Lapsepõlv | Nirvana | Eraelu | Surm | Navigeerimismenüü

NirvanaAmeerika Ühendriikide lauljadSündinud 1967Surnud 1994


20. veebruar1967AberdeenWashingtoni osariikUSA5. aprill1994NirvanaSamuel BeckettitCharles BukowskitpungiCreemSex PistolsiDevoOingo BoingoBuzz OsborneMelvinsBlack FlagFlipperLed ZeppeliniAerosmithiThe BeatlesiJohn LennonAC/DCLed ZeppelinBlack SabbathelektrikitarrirokkmuusikatFecal MatterDale CroverGreg HokansonDale CroveriBuzz OsborneLSDheroiininiAberdeenisIggy PopNirvanaTed Ed FredPen Cap ChewThroat OysterWindopaneStiff WoodiesBlissNirvana24. jaanuaril1992Courtney LoveWaikikisHawaii saarelFrances BeanNirvana19944. aprillil1994Browning Auto-527 ClubJimi HendrixiJanis JopliniJim Morrisoni










(function()var node=document.getElementById("mw-dismissablenotice-anonplace");if(node)node.outerHTML="u003Cdiv class="mw-dismissable-notice"u003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-close"u003E[u003Ca tabindex="0" role="button"u003Epeidau003C/au003E]u003C/divu003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-body"u003Eu003Cdiv id="localNotice" lang="et" dir="ltr"u003Eu003Cdiv class="center"u003Eu003Cdiv class="floatnone"u003Eu003Ca href="http://ev101.miljonpluss.ut.ee/" rel="nofollow"u003Eu003Cimg alt="EV101 - Kas-oled-kirjutanud.png" src="//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/89/EV101_-_Kas-oled-kirjutanud.png" decoding="async" width="700" height="70" data-file-width="700" data-file-height="70" /u003Eu003C/au003Eu003C/divu003Eu003C/divu003Enu003Cpu003Eu003Cbigu003EOsale artiklivõistlusel u003Ca href="/wiki/Vikipeedia:Wikimedia_CEE_Spring_2019" title="Vikipeedia:Wikimedia CEE Spring 2019"u003EKesk- ja Ida-Euroopa kevadu003C/au003E!u003C/bigu003Enu003C/pu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003E";());




Kurt Cobain




Allikas: Vikipeedia






Jump to navigation
Jump to search


.mw-parser-output .infoboxborder:1px solid #a2a9b1;border-spacing:3px;background-color:#f8f9fa;color:black;margin:0.5em 0 0.5em 1em;padding:0.2em;float:right;clear:right;font-size:88%;line-height:1.5em.mw-parser-output .infobox captionfont-size:125%;font-weight:bold;padding:0.2em.mw-parser-output .infobox td,.mw-parser-output .infobox thvertical-align:top;text-align:left.mw-parser-output .infobox.borderedborder-collapse:collapse.mw-parser-output .infobox.bordered td,.mw-parser-output .infobox.bordered thborder:1px solid #a2a9b1.mw-parser-output .infobox.bordered .borderless td,.mw-parser-output .infobox.bordered .borderless thborder:0.mw-parser-output .infobox.sisterprojectwidth:20em;font-size:90%.mw-parser-output .infobox.standard-talkborder:1px solid #c0c090;background-color:#f8eaba.mw-parser-output .infobox.standard-talk.bordered td,.mw-parser-output .infobox.standard-talk.bordered thborder:1px solid #c0c090.mw-parser-output .infobox.bordered .mergedtoprow td,.mw-parser-output .infobox.bordered .mergedtoprow thborder:0;border-top:1px solid #a2a9b1;border-right:1px solid #a2a9b1.mw-parser-output .infobox.bordered .mergedrow td,.mw-parser-output .infobox.bordered .mergedrow thborder:0;border-right:1px solid #a2a9b1.mw-parser-output .infobox.geographyborder-collapse:collapse;line-height:1.2em;font-size:90%.mw-parser-output .infobox.geography td,.mw-parser-output .infobox.geography thborder-top:1px solid #a2a9b1;padding:0.4em 0.6em 0.4em 0.6em.mw-parser-output .infobox.geography .mergedtoprow td,.mw-parser-output .infobox.geography .mergedtoprow thborder-top:1px solid #a2a9b1;padding:0.4em 0.6em 0.2em 0.6em.mw-parser-output .infobox.geography .mergedrow td,.mw-parser-output .infobox.geography .mergedrow thborder:0;padding:0 0.6em 0.2em 0.6em.mw-parser-output .infobox.geography .mergedbottomrow td,.mw-parser-output .infobox.geography .mergedbottomrow thborder-top:0;border-bottom:1px solid #a2a9b1;padding:0 0.6em 0.4em 0.6em.mw-parser-output .infobox.geography .maptable td,.mw-parser-output .infobox.geography .maptable thborder:0;padding:0













Kurt Cobain

Umbes 1992. aastal
Umbes 1992. aastal

Sünninimi
Kurt Donald Cobain
Sündinud
20. veebruar 1967
Aberdeen, Washington
Surnud
5. aprill 1994 (27-aastaselt)
Seattle
Stiilid
alternatiivrokk, grunge
Plaadifirma
Sub Pop, DGC, Geffen
Seotud esitajad
Nirvana, Fecal Matter

Kurt Donald Cobain (20. veebruar 1967 Aberdeen, Washingtoni osariik, USA – u 5. aprill 1994) oli Ameerika Ühendriikide laulja, laulukirjutaja ja kitarrist ning bändi Nirvana liige.




Kurt Cobain




Sisukord





  • 1 Lapsepõlv

    • 1.1 Kirjandus


    • 1.2 Muusika


    • 1.3 Narkootikumid



  • 2 Nirvana


  • 3 Eraelu


  • 4 Surm




Lapsepõlv |


Juba varases eas märgati tema joonistamisannet. Enne vanemate lahutust kirjutas ta seinale: „Vihkan ema, vihkan isa, isa vihkab ema, ema vihkab isa, see teeb lihtsalt kurvaks”. Tal oli häbi koolikaaslaste ees, kellel olid pealtnäha täiuslik perekond. Pidev kolimine tähendas ka koolivahetust, mis raskendas suhete loomist. Ta tõmbus endasse, koolikaaslased ei mõistnud tema huvi muusika ja kunsti vastu. Sportlastest klassikaaslased pidasid teda naiselikuks eelkõige tema kasvu ja loomingulisuse tõttu. Kunstiõpetaja oli Kurti töödest vaimustuses.



Kirjandus |


Üheks tema huvialaks oli kirjandus. Ta istus tihti raamatukogus. Ka koolis luges ta kas või selleks, et keegi teda ei tülitaks. Ta nimetas oma lemmikute seas Samuel Beckettit ja Charles Bukowskit ehk kõiki, kelle perekonnanimi hakkab B-tähega. Samuti pidas ta lugu filosoofiast. Umbes neljateistkümneaastaselt hakkas Kurt luuletusi kirjutama, kuid enda sõnutsi ei võtnud ta seda üldse tõsiselt. Luule oli enamasti abstraktne ja midagi erilist ta oma loominguga öelda ei tahtnud.



Muusika |


Kurt avastas pungi siis, kui ajakiri Creem hakkas kirjutama Sex Pistolsi USA kontsertidest, kuhu 11-aastane poiss ei pääsenud. Esimesed albumid olid bändidelt Devo ja Oingo Boingo. Tema tuttav Buzz Osborne, ansamblist Melvins lindistas tuntumate punkbändide loomingut, sealhulgas Black Flag, Flipper. Kurti häiris Led Zeppelini ja Aerosmithi juures nende seksistlik hoiak. Lapsepõlves kuulas ta tihti The Beatlesi, soovis olla John Lennon trummidel. Ta võttis kitarritunde, et õppida selgeks AC/DC lugu „Back In Black” - see pidi olema piisav, et luua ise lugusid. Sel hetkel mõjutasid teda Led Zeppelin ja suuresti Black Sabbath. Oma esimese elektrikitarri soetas Kurt viieteistaastaselt. Teistel andmetel neljateistkümne aastaselt kingitusena onu Chuckilt koos väikse võimendiga.
Viimase kooliaasta jooksul lävis Kurt seltskonnaga, kes olid tema arvates ajulagedad, kuid vähemasti kuulasid nad rokkmuusikat. Buzz Osborne'i bändiproovides käies avaldas viimane soovi, et Kurt liituks ansambliga. Kurt vihastus ja sellest ei sündinud midagi. Punkarina ei tundnud ta vajadust tõusta rokkstaariks – ta tahtis lihtsalt bändi teha. Kurt visati enne kooli lõpetamist välja, tema elu täitsid muusika, logelemine, joomine ja narkootikumid.


1985. aastal lõi Kurt oma esimese bändi nimega Fecal Matter. Liikmeteks olid Dale Crover basskitarril ja Greg Hokanson trummidel. See oli suurepärane võimalus, et oma lood ette kanda. Esimesel demol oli seitse lugu. Tasapisi hakkas bändikaaslaste huvi vaibuma, bänd läks laiali. Lavale astus Kurt esmakordselt koos Dale Croveri ja Buzz Osborne'iga, kandes purjuspäi ette oma luuletusi.



Narkootikumid |


Kurt tarbis keskkoolist saati peale kanepi muidki uimasteid. LSD kõrvalt jõudis ta heroiinini, mida Aberdeenis esines üldiselt vähe. 1985. aasta suvel tutvus Kurt kohaliku narkodiileri Gruntiga, kes teda esimest korda süstis. Tema iidoliks oli Iggy Pop. Heroiin leevendas Kurti viha ja maailmavalu, viis ta eufooriasse, mida tema elus harva esines. Hiljem selle tarbimisest rääkides on ta välja toonud kroonilise kõhuvalu. Kurt Cobain on öelnud: „Ma ise tahan seda. See on mu vaba valik. Kontsertide lõppedes ma süstin end. Ma olen jõudnud nii kaugele, et teen endale 100-dollarilisi süste ja vaevalt tunnengi neid. Kõik need viis aastat, kui mul see kõhuvalu oli, tahtsin ma surra ja tihti ma peaaegu tegingi seda. Ma ei läinud õnneks nii kaugele, sest mulle tundus, et enesetapuks peaks olema mõjuvam põhjus kui kõhuvalu. Nii ma võtsingi sisse kõike, mis ette juhtus. Samas ei võtnud ma heroiini kunagi siis, kui olin purjus. Heroiini alkoholiga segades sa sured. Pole mingit võimalust ellu jääda. Mõne mu tuttavaga on nii juhtunud. Ma loen tänapäevani ajakirjandusest igasugust jama sellest, kuidas Kurt Cobain on närvihaige narkomaan, kes vihkab kõike, sealhulgas ka iseennast. Tegelikult pole ma kunagi õnnelikum olnud kui praegu!”



Nirvana |




Kurt Cobaini kitarr, EMP Muuseum


Enne kui nimeks võeti Nirvana, võis bändi esinemas näha ka selliste juhuslike nimede all nagu Ted Ed Fred, Pen Cap Chew, Throat Oyster, Windopane, Stiff Woodies ja Bliss.
1993.aastal albumi ilmumise ajal käis tähelepanust tüdinenud laulja T-särgiga, millel seisis: „How Are You, New Album?”. Kurt nõudis 75% Nirvana sissetulekutest endale, mille ta ka sai.



Eraelu |


24. jaanuaril 1992 Kurt Cobain abiellus laulja Courtney Love'iga Waikikis, Hawaii saarel. Peatselt pärast seda said alguse esimesed lahkhelid. Kuue kuu pärast sündis tütar, kelle nimeks sai Frances Bean. Kurt olevat nii abielludes kui ka lapse sündides erinevate ainete mõju all. Courtneyt kahtlustati raseduse ajal narkootikumide tarbimises. Ta küll tunnistas narkootikumide tarbimist, väites, et jättis narkootikumid kohe, kui kuulis rasedusest. Nirvana liikmed lootsid, et ka Kurt jätab narkootikumid sinnapaika ja pühendub perekonnale. Seda ta mõneks ajaks tegigi. 1993. aasta juulis doseeris Kurt narkootikumidega üle ja oleks äärepealt surnud, kui Courtney teda päästnud poleks. Courtney ähvardas lahutuse sisse anda, kui Kurt end narkootikumidest ei võõruta. Kurt otsustas vabatahtlikult minna võõrutusraviasutusse, kuid ta ei püsinud seal kaua, vaid põgenes. 1994. aasta märtsi alguses esines Nirvana viimast korda. Nädal pärast seda langes Kurt koomasse. Põhjuseks üledoos, kuid seekord üritas ta endalt elu võtta. Kirjas Courtneyle seisis: „Sa ei armasta mind enam. Pigem suren, kui elan üle teise lahutuse.” Teise lahutuse all pidas ta silmas vanemate lahutust. Pärast 20 tundi koomas olemist kirjutati ta haiglast välja.



Surm |


Courtney algatusel kuulutati Kurt 4. aprillil 1994 tagaotsitavaks. Peatselt pärast seda palgati eradetektiiv. 8. aprilli hommikul kell 8.40 leidis elektrik garaažipealsest toast Kurti laiba. Tegu oli enesetapuga (haavlipüssi Browning Auto-5 lask), millest oli möödas umbes kolm ööpäeva. Ta jättis kirja, mille ta pühendas peamiselt väljamõeldud lapsepõlvesõbrale Boddah'le, Courtneyle ja oma tütrele Frances Beanile. Wendy O'Connoril, Cobaini emal, oli eelaimdus, et poeg leitakse surnuna. Wendy sõnas: „Nüüd ta on läinud ja ühinenud selle totra klubiga,” vihjates 27-aastaselt surnud (27 Club) rokkstaaride Jimi Hendrixi, Janis Joplini ja Jim Morrisoni varasemale surmale. Kurt suri samuti 27-aastaselt.


.mw-parser-output th.mbox-text,.mw-parser-output td.mbox-textborder:none;padding:0.25em 0.9em;width:100%.mw-parser-output td.mbox-imageborder:none;padding:2px 0 2px 0.9em;text-align:center.mw-parser-output td.mbox-imagerightborder:none;padding:2px 0.9em 2px 0;text-align:center.mw-parser-output table.mbox-smallclear:right;float:right;margin:4px 0 4px 1em;width:238px;font-size:88%;line-height:1.25em.mw-parser-output table.mbox-small-leftmargin:4px 1em 4px 0;width:238px;border-collapse:collapse;font-size:88%;line-height:1.25em





Pärit leheküljelt "https://et.wikipedia.org/w/index.php?title=Kurt_Cobain&oldid=5130389"










Navigeerimismenüü


























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.144","walltime":"0.184","ppvisitednodes":"value":386,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":5022,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":544,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":10,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":2851,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 144.767 1 -total"," 75.88% 109.854 1 Mall:Muusikute_info"," 72.23% 104.560 1 Mall:Infokast"," 23.96% 34.688 1 Mall:Vikitsitaadid"," 19.95% 28.883 1 Mall:Sõsarprojekt"," 17.28% 25.022 1 Mall:Äärekast"," 5.73% 8.295 1 Mall:Min"," 2.05% 2.961 2 Mall:Muusikute_info/värvus"," 1.99% 2.888 1 Mall:Surmaaeg_ja_vanus"," 1.51% 2.181 1 Mall:Muusikute_info/hCard_class"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.035","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":812652,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1268","timestamp":"20190304185232","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":141,"wgHostname":"mw1269"););

Popular posts from this blog

Андора Зьмест Гісторыя | Палітыка | Адміністрацыйны падзел | Геаграфія | Эканоміка | Дэмаграфія | Крыніцы | Вонкавыя спасылкі | Навігацыйнае мэню"CIA World Factbook entry: Andorra"."Andorra 2008, Departament d'estadística d'Andorra"Андорарр

Інфармацыя пра «Том Ўэйтс» Асноўныя зьвесткіАбарона старонкіГісторыя рэдагаваньняўУласьцівасьці старонкіНавігацыйнае мэню